11

jul

De positie van het vastgoed bij het waarderen van een onderneming

Het uitvoeren van bedrijfswaarderingen is een activiteit die bij JM Corporate Finance met grote regelmaat


plaatsvindt. Hierbij is het niet ongebruikelijk dat het vastgoed van een onderneming ook deel uitmaakt van de transactie. In dit artikel wordt het waarderen van vastgoed in meer detail besproken.


 


Bij het waarderen van ondernemingen met vastgoed is het allereerst van belang om de functie van het


vastgoed onder de loep te nemen. Hierbij dient onderscheid gemaakt te worden tussen vastgoed dat bedrijfsgebonden is en vastgoed dat niet bedrijfsgebonden is.



Bij bedrijfsgebonden vastgoed kan bijvoorbeeld gedacht worden aan een haven, een golfbaan of een


elektriciteitscentrale. Een elektriciteitscentrale kan enkel en alleen worden gebruikt voor het opwekken van


energie. De functie van het vastgoed is daarmee zeer bedrijfsgebonden. Het vastgoed dient dan gewaardeerd


te worden als onderdeel van de bedrijfsactiviteiten.


De waarde van het vastgoed is dan verweven in de geldstromen van de activiteiten die gegenereerd worden


middels de exploitatie van het vastgoed.



Indien het vastgoed bijvoorbeeld een kantoorpand of fabriekshal zonder vele complexe installaties betreft, dan is het vastgoed te gebruiken voor diverse doeleinden ofwel het vastgoed is niet gebonden aan de activiteiten van de onderneming. De risico’s van het vastgoed zijn dan lager aangezien het een “zelfstandige” opbrengst kan genereren. Het vastgoed kan dan bestempeld worden als een zogenaamde “zelfstandige vruchtdrager” en dient dan apart in de waardering te worden meegenomen. Een taxateur kan alsdan de waarde van het vastgoed in het economisch verkeer bepalen ofwel de economische waarde. De taxateur zal de diverse aspecten van het vastgoed in ogenschouw nemen zoals de onderhoudstoestand en de locatie van het pand.



Het vaststellen of onroerend goed wel/niet bedrijfsgebonden is, is dus essentieel voor het bepalen van de waarde van een onderneming. Indien het vastgoed niet bedrijfsgebonden is, dan dient de waarde van de onderneming en de waarde van het onroerend goed gescheiden te worden bepaald.



Wilt u meer informatie over een bedrijfswaardering? Neem dan vrijblijvend contact met ons op


via +31 (0)76 88 70 001 of info@jmpartners.nl. Onze medewerkers staan u graag te woord!



JM Corporate Finance B.V.


Heusing 12


4817 ZB Breda



JM Corporate Finance B.V. 


Krijn Taconiskade 440


1087 HW Amsterdam


jm-logo-groot.png

Meer nieuws

chatgptimage25jun202611_30_24.png

Belang van (marktwaarde van) onroerend goed in een M&A-transactie

Het onroerend goed van een onderneming vertegen...

Lees verder
schermafbeelding2026-06-26152938.png

AI verandert niet alleen M&A, maar ook de waarde van bedrijven

Wat iedere ondernemer die ooit zijn bedrijf wil...

Lees verder
fotoartikelquinten.jpg

Bereid je goed voor!

Je gaat ervoor, je gaat jouw bedrijf verkopen! ...

Lees verder

Vragen of hulp nodig?

We helpen je graag verder.

Heb je interesse in onze diensten of wil je graag meer informatie? Neem gerust contact op of stuur ons een e-mail.
bartfotogoed.png

Bart Koreman

Partner

+31 (0)76 88 70 001 info@jmpartners.nl Op werkdagen tussen 08.30 - 17.00

Blijf op de hoogte van ons laatste nieuws

Schrijf u in voor de nieuwsbrief.
Dit is een verplicht veld
Dit is een verplicht veld